Pražský med

Druhy medu:

Květový med

Pochází především z nektarů květů. Je lehce stravitelný, obsahují větší množství pylu. Stáčí se převážně z jarních snůšek. Známe především jednodruhové květové medy, jako je med řepkový, slunečnicový, akátový a samozřejmě směs květových medů včetně medů z ovocných stromů. Květové medy jsou většinou světlé barvy a rychleji krystalizují vyjma medu akátového.

Lesní (medovicový) med

Pochází z hmyzem přefiltrované mízy listnatých a jehličnatých stromů. Obsahuje větší množství minerálních látek a stopových prvků a látek baktericidní povahy. Vzniká převážně v letních snůškách, má zpravidla ostřejší chuť a výrazné aroma. Krystalizuje velmi pomalu, je tmavé barvy.

Smíšený med

Pochází ze snůšky nektarového a medovicového původu bez výrazné převahy jednoho druhu. Jsou to především medy z malin a ostružin, z lípy, z později kvetoucích bylin a květin, z lesních bylin a medovice. Mají často výraznou a lahodnou chuť, jsou tmavší až tmavé barvy, krystalizují pomaleji. Pro jedinečnou chuť dávají milovníci medu těmto druhům jasnou přednost.

Plástečkový med

Je zavíčkovaný a uložený med v panenském plástu a takto prodávaný. Je to med, který nebyl nikterak zpracováván, vytočen včelařem a uchovává si přírodní energii neporušenou zpracováním.

Pastovaný med

Přirozenou vlastností našich medů, především medů nektarových, je rychlá krystalizace. Aby se zamezilo zkrystalizování medu využíváme moderní a k medu šetrnou metodu pastování. Pokud se během krystalizace medem pomalu míchá, vzniknou v něm pouze jemné krystalky, které si uchovávají krémovitou konzistenci medu po dlouhou dobu. Pastovaný med je ideální pomazánkou na pečivo, neboť nestéká a přitom zůstává vždy měkký a vláčný. Obsahuje jemné aroma z nektaru širokého spektra kvetoucích rostlin. Pastovaný med je přírodní květový med, v němž zůstávají neporušeny všechny biologicky aktivní látky jako jsou enzymy, vitamíny, bílkoviny a minerální látky.

Aby byly zachovány přirozené vlastnosti medu, je nutné jej uchovávat v temnu a při teplotě do 25 stupňů Celsia. Zkrystalizovaný med můžeme opatrně rozehřát ve vodní lázni do teploty 45 stupňů Celsia. Nikdy nepoužíváme mikrovlnou troubu !!! Krystalizace medu je přirozená vlastnost medů s vyšším obsahem hroznového cukru - glukózy a je známkou kvality medu. Opakovaným zahřátím medu nad 50 stupňů Celsia dochází ke zničení enzymů a biologická hodnota klesá.